IELTS Sınavı Hakkında Büyük İhtimalle Bilmediğiniz Beş Şey:

 • IELTS (International English Language Testing System) sınavı sadece göçmenlik ve yurt dışında eğitim amacıyla kullanılmaz, aynı zamanda çeşitli alanlardaki işverenler tarafından İngilizce dil yeterliliğinin bir ölçütü olarak da kullanılır.
 • IELTS sınavı dört bölümden oluşur: dinleme, okuma, yazma ve konuşma. Dinleme ve okuma bölümleri sınavın hem Akademik hem de Genel Eğitim versiyonları için aynıdır ancak yazma ve konuşma bölümleri, sınava giren kişinin özel ihtiyaçlarına ve amaçlarına göre uyarlandığından farklıdır.
 • IELTS sınavı, 0 ile 9 arasında değişen puanlarla 9 bantlı bir ölçekte derecelendirilir. Bu, geçme/kalma sistemine kıyasla dil yeterliliğinin daha incelikli ve ayrıntılı bir şekilde değerlendirilmesine olanak tanır.
 • IELTS sınavı iki versiyonda sunulmaktadır:
  Kağıt üzerinde yapılan versiyon ve bilgisayar üzerinden yapılan versiyon. Kâğıt üzerinde yapılan versiyon hâlâ bazı yerlerde sunulmaktadır ancak bilgisayar üzerinden yapılan versiyon rahatlığı ve daha hızlı sonuç vermesi nedeniyle giderek daha popüler hale gelmektedir.
 • IELTS sınavı üç kuruluş tarafından hazırlanıp uygulanmaktadır:
  - British Council
  - IDP: IELTS
  - Avustralya ve Cambridge Üniversitesi İngilizce Dil Değerlendirmesi
  Bu kuruluşlar, sınavın adilliğini, güvenilirliğini ve geçerliliğini sağlamak için birlikte çalışmaktadır.

Bilgi Alın!

IELTS Sınavı ile ilgili daha fazla bilgi için iletişime geçin…

small_c_popup.png

Bizim İle İletişime geçin

Eğitim programlarımız ile ilgili daha fazla bilgi için bize yazın.